Nowości w Comarch ERP Optima – Obsługa przepisów

Szanowni Państwo, Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z filmami instruktażowymi, prezentującymi obsługę wybranych przepisów i funkcjonalności w systemie Comarch ERP Optima. Pod poniższymi linkami mogą Państwo obejrzeć filmy, omawiające zagadnienia takie jak: Obsługa JPK V7 (JPK V7 – po stronie handlowej i księgowej) Zmiany w przepisach, operacje seryjne i inne usprawnienia ergonomiczne Ulga za złe … Czytaj więcej »

Nowości w Comarch ERP XL – Obsługa przepisów

Szanowni Państwo, Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z filmami instruktażowymi, prezentującymi obsługę wybranych przepisów i funkcjonalności w systemie Comarch ERP XL. Pod poniższymi linkami mogą Państwo obejrzeć filmy, omawiające zagadnienia takie jak: Obsługa JPK_V7 oraz zasady cechowania dokumentów Narzędzia wspierające adaptację nowej matrycy VAT Mamy nadzieję, że dostarczona wiedza pozwoli jeszcze efektywniej korzystać z Comarch … Czytaj więcej »

Kasy fiskalne online – od kiedy obowiązek i dla kogo?

Przedsiębiorcy dokonujący sprzedaży na rzecz osób nieprowadzących działalności gospodarczej będą zobowiązani stopniowo wycofywać kasy fiskalne tradycyjne na rzecz kas fiskalnych online. Cały proces został podzielono na etapy. Pierwotnie obowiązek stosowania kas fiskalnych online miał dotyczyć wszystkich przedsiębiorców i obowiązywać od stycznia 2018 rok. Ale Ministerstwo Finansów ostatecznie zdecydowało o odroczeniu tego obowiązku. W związku z COVID-19 terminy … Czytaj więcej »

Nowa matryca stawek VAT od 1 lipca – rewolucja w stawkach VAT

Od 1 lipca 2020 zacznie obowiązywać nowa matryca stawek podatku VAT. Obniżona zostanie stawka VAT na niektóre artykuły dla małych dzieci, pieczywo oraz owoce tropikalne. Natomiast wyższe stawki będą mieć między innymi: homary, ośmiornicę, kim, szafran oraz drewno opałowe. Najważniejsze założenia Nowa matryca stawek VAT przewiduje w szczególności odejście od funkcjonującej od lat PKWiU 2008, która ma … Czytaj więcej »

Tarcza antykryzysowa – Jak obsłużyć zmiany w Comarch ERP Optima

Szanowni Państwo, Poniżej przedstawiamy odpowiedzi na najwcześniej pojawiające się pytania dotyczące obsłużenia zmiany w przepisach w Comarch ERP Optima. Zmiany dotyczą obszaru Kadry i Płace oraz Księgowość Płace i Kadry 1. Jak odnotować w programie Comarch ERP Optima nieobecność typu kwarantanna? Pracownikowi, który jest objęty kwarantanną, przysługują świadczenia z tytułu choroby – wynagrodzenie za czas … Czytaj więcej »

Więcej czasu na przygotowanie do składania JPK_V7

Nie lipiec, a październik 2020 r. będzie pierwszym okresem rozliczeniowym, za który wszyscy podatnicy będą zobowiązani do złożenia JPK_V7. To najważniejsza informacja ostatnich dni dotycząca nowej formy raportowania VAT. Ministerstwo Finansów słucha głosu przedsiębiorców W ostatnich tygodniach liczne grupy przedsiębiorców i zrzeszających ich organizacji zwracały się do władz z apelem o przesunięcie obowiązku stosowania nowego … Czytaj więcej »

Tarcza Antykryzysowa – najważniejsze zmiany dla przedsiębiorców

Kolejna odsłona Tarczy Antykryzysowej przyniosła kilka zmian dla przedsiębiorców, takich jak zmiana warunków przyznawania świadczenia postojowego, zmiany dotyczące zwolnień ze składek ZUS oraz zmianę warunków przyznawania mikropożyczki. Co konkretnie się zmieniło? Świadczenie postojowe Według nowych przepisów dla świadczeń przyznawanych po raz pierwszy obowiązuje warunek rozpoczęcia działalności przed 1 kwietnia (wcześniej był to 1 lutego). Z … Czytaj więcej »

Nowe zasady w funduszach unijnych

Zgoda Komisji Europejskiej na poluzowanie zasad pomocy publicznej i szybkie nowelizacje prawa krajowego, otworzyły drogę do wprowadzenia istotnych zmian w obecnie obowiązującym budżecie unijnym. Pojawiły się nowe formy wsparcia firm na specjalnych antykryzysowych zasadach. Wprowadzono też wiele zmian organizacyjnych, które uproszczą sięganie po środki unijne a także rozliczanie i prowadzenie już trwających projektów. Kilka ważnych … Czytaj więcej »

Pożyczki unijne w odpowiedzi na pandemię

Nowa pożyczka płynnościowa 0% W celu zapewnienia przedsiębiorcom kapitału obrotowego na czas kryzysu związanego z pandemią, powstał nowy fundusz pożyczkowy. Pula środków, które mają zasilić sektor MŚP z całej Polski, to co najmniej 400 mln zł. Pożyczka płynnościowa POIR umożliwia sfinansowanie wydatków związanych z utrzymaniem bieżącej działalności firmy i zapewnieniem jej płynności finansowej. Pomoc można … Czytaj więcej »

Dotacje na inwestycje IT

W reakcji na spowolnienie gospodarcze spowodowane pandemią koronawirusa, nastąpiło przesunięcie środków unijnych w kierunku utrzymania miejsc pracy i konkurencyjności firm, a także pobudzania inwestycji. Pojawiło się kilka nowych działań, ale także kilka znanych już konkursów na uproszczonych zasadach, które pozwalają przedsiębiorcom na inwestycje, również w obszarze informatyzacji firm. Nowe dotacje w Regionalnych Programach Operacyjnych W … Czytaj więcej »