Nowa wersja Comarch ERP XT

Szanowni Pańsywo.

Udostępniona została nowe wersje systemu Comarch ERP XT w przeglądarce WWW oraz na urządzenia mobilne z systemem iOS.

W najnowszej wersji systemu dostępnej przez WWW wprowadzono następujące zmiany w ramach dostosowania do przepisów:

  • Przygotowanie do JPK_V7

Od 1 lipca 2020 zacznie obowiązywać nowy jednolity plik kontrolny JPK_V7, który zastąpi dotychczas wysyłane JPK_VAT oraz deklaracje VAT-7 i VAT-7K.
Już w aktualnej wersji Comarch ERP XT wprowadzono zmiany umożliwiające opisywanie dokumentów na potrzeby nowego pliku. W programie dostępny jest słownik kodów stosowanych do celów JPK_V7. Na podstawie domyślnych oznaczeń przypisanych do produktów i kontrahentów oraz parametrów samej transakcji proponowane jest zestawienie kodów, którymi powinien zostać oznaczony dokument podczas tworzenia JPK_V7. Jest ono widoczne na zapisach w Rejestrach VAT zakupu i sprzedaży, gdzie w razie potrzeby może być dowolnie modyfikowane.

  • Dostosowanie wysyłki plików JPK_VAT z podpisem niekwalifikowanym do zmian na serwerach Ministerstwa Finansów

Wprowadzono także zmiany ergonomiczne m.in. płatności do rejestrów VAT, deklaracji oraz wynagrodzeń są zatwierdzane od razu po zapisaniu (wcześniej było to wykonywane w momencie księgowania lub wysyłki e-Deklaracji).

W najnowszej wersji na system iOS udostępniono:

  • nowy sposób wprowadzania pozycji na dokumenty – możliwość dodania towaru lub usługi bez konieczności wcześniejszego zakładania karty na liście produktów,
  • opcję mechanizmu podzielonej płatności na fakturach proforma,
  • dla dokumentów dodawanych przez OCR: możliwość wyboru i zmiany kontrahenta oraz możliwość wskazania kategorii na dokumencie,
  • drobne usprawnienia pracy z aplikacją – m.in. możliwość dodania zdjęcia produktu bezpośrednio z aparatu urządzenia oraz optymalizacja dodawania załączników do dokumentów.