Darmowy webinar: Zmiany w przepisach 2019/2020

12 grudnia 2019, godzina 11:00

W trakcie krótkiego szkolenia online omówimy najważniejsze zmiany prawno-podatkowe z jakimi muszą się zmierzyć polscy przedsiębiorcy w najbliższym czasie. Eksperci Comarch powiedzą jak przygotować firmę do nowych regulacji i pokażemy jak systemy Comarch ERP zostały przygotowane do ich obsłużenia.

Najważniejsze zagadnienia webinaru:

  • Biała lista podatników VAT,
  • Mechanizm Podzielonej Płatności,
  • Nowe formularze VAT,
  • Nowa wersja struktury JPK_FA(3),
  • Nowa struktura JPK_V7,
  • E-Faktury w zamówieniach publicznych,
  • Matryca VAT,
  • Mikrorachunek podatkowy,
  • Ulga za złe długi w podatku dochodowym.

Zmiany w prawie 2019/2020 – nowe obowiązki dla firm

Druga połowa roku 2019 obfituje w zmiany prawne, które wpłyną na funkcjonowanie każdej firmy bez względu na to, czy to duże, średnie, czy mikroprzedsiębiorstwo.

Podobnie jak w ostatnich latach, kluczowy obszar zmian podatkowych dotyczy dalszego uszczelniania systemu rozliczeń w podatku VAT. Wprowadzane są nowe rozwiązania (np. tzw. biała lista podatników VAT) oraz rozwijane procedury znane z przeszłości (np. obowiązkowy mechanizm podzielonej płatności).

Kolejne zmiany w systemie VAT to odejście od dotychczasowych wzorów deklaracji VAT-7 i rozszerzenie stosowania formularzy elektronicznych w ramach tzw. Jednolitego Pliku Kontrolnego. Początek 2020 r. przyniesie też modyfikacje w zakresie dokumentowania wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, w zakresie rozliczania transakcji o charakterze dostaw łańcuchowych czy transakcji związanych z wykorzystaniem składów konsygnacyjnych.

W drugie połowie 2019 r. Ministerstwo Finansów udostępniło zaktualizowane i poprawione struktury logiczne dla sprawozdań finansowych sporządzonych po 1 września 2019 r. W 2019 r. weszła także w życie ustawa o elektronicznym fakturowaniu w zamówieniach publicznych, koncesjach na roboty budowlane lub usługi oraz partnerstwie publiczno-prywatnym. Celem regulacji jest zautomatyzowanie rozpoznawania, przetwarzania i przesyłania ustrukturyzowanych faktur elektronicznych pomiędzy przedsiębiorcami a instytucjami publicznymi.

Duża liczba zmian i ich waga wymagała wielu aktualizacji w systemach informatycznych do zarządzania przedsiębiorstwami. W trakcie webinaru pokażemy jak systemy Comarch ERP zostały przygotowane do obsługi nowych lub zmienionych procesów zapewniając firmom zgodność z przepisami prawa.