BEZPŁATNY WEBINAR: JPK_V7 – ważne zmiany dla płatników VAT

3 kwietnia 2020, godzina 11:00

W 2020 roku wchodzą w życie ważne zmiany dla wszystkich płatników podatku VAT. Znikają dotychczasowe deklaracje VAT-7 i VAT-7K. Zastąpi je nowa struktura Jednolitego Pliku Kontrolnego – JPK_VAT 7. W założeniu sprawozdawczość ma zostać uproszczona, ale wprowadzane zmiany wymagają wielu przygotowań po stronie firm.

Podczas webinaru Comarch omówi:

  • nowe obowiązki sprawozdawcze w podatku VAT w 2020 r.
  • terminy obowiązywania JPK_V7
  • zakres nowych struktur JPK_V7
  • przygotowanie i wysłanie JPK_V7
  • jak nowe przepisy podatkowe zostały wdrożone w systemach Comarch ERP

Sprawozdawczość VAT przed 2020 r.

Dotychczas, czynny podatnik VAT wysyłał do Urzędu Skarbowego obowiązkowo deklaracje VAT-7 lub VAT-7K oraz pliki kontrolne JPK_VAT. Nawet przedsiębiorcy rozliczający podatek VAT kwartalnie byli obarczeni obowiązkiem przesłania JPK_VAT co miesiąc. Składane pliki były uzupełniane, zależenie od sytuacji, o załączniki takie jak VAT-ZD czy VAT-ZZ.

Zmiany w deklaracjach VAT

Od kwietnia 2020 dużych podatników VAT, a pozostałych od lipca 2020, zaczyna obowiązywać nowy Jednolity Plik Kontrolny – JPK_V7. Zatem od 1 lipca 2020  r. nie będzie już możliwości składania deklaracji VAT-7 i VAT-7K w inny sposób niż w formie JPK_V7. Deklaracja miesięczna będzie składana w formie pliku JPK_V7M, deklaracja kwartalna za pośrednictwem pliku JPK_V7K.

Pliki JPK_V7 będą zawierały komplet informacji dotyczących transakcji VAT zakupu i sprzedaży, niezbędnych do ustalenia zobowiązania podatkowego lub kwoty do zwrotu podatku VAT. Pojedynczy plik ma zawierać wszystkie dane z rejestrów VAT i z dotychczasowych deklaracji rozliczeniowych (VAT – 7, VAT – 7K, VAT – ZK, VAT – ZZ, VAT – ZD i VAT-12).

Nowe struktury JPK_V7 będą podstawą do rozliczeń podatku VAT. Mają usprawnić proces weryfikowania danych i rozpoznawania nieprawidłowości. Przesłane dane będą analizowane i weryfikowane sprawniej niż dotychczas, co może przyspieszyć zwrot podatku oraz zredukować koszty prowadzenia analizy informacji podatkowych.

Pliki JPK_V7 – bardziej rozbudowane niż dotychczasowy plik JPK_VAT, to także nowe obowiązki po stronie firm. Pojawia się przykładowo konieczność dodatkowego oznaczania dostaw wybranych towarów i usług oraz dostaw towarów i usług realizowanych w ramach tzw. procedur szczególnych.

W trakcie webinaru, w krótki i przystępny sposób, omówimy nowe przepisy i wynikające w nich obowiązki przedsiębiorców. Podpowiemy, jak się przygotować do zmian i pokażemy jak nowe struktury JPK_V7 zostały wdrożone w systemach Comarch ERP.

Szkolenie poprowadzą

Barbara Przybylska – Projektant systemów Comarch ERP 

Absolwentka Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie na Wydziale Finanse i Bankowość. Z branżą IT związana od ponad 20 lat. Obecnie zajmuje się projektowaniem funkcjonalności dla systemu Comarch ERP XL mających na celu jego rozwój oraz dostosowanie do zmieniających się przepisów.  

Przygodę z branżą IT zaczęła od pracy w firmie CDN jako konsultant a następnie kierownik zespołu modułów finansowo – księgowych z grupy CDN Klasyka. Miała także przyjemność współuczestniczenia w pracach projektowych systemu Comarch ERP Optima. Od 14 lat  głównie związana z systemem Comarch ERP XL. Jako Dyrektor Centrum Kompetencyjnego przez sześć lat kierowała także zespołem Projektantów odpowiedzialnych za przygotowywanie projektów dla systemów Comarch ERP XL, Comarch ERP Altum, Comarch ERP Retail, aplikacji mobilnych.

Doradca Podatkowy TaxPoint