Mały ZUS na nowych zasadach. Co powinni wiedzieć przedsiębiorcy o Małym ZUS-ie Plus?

Zmiany w przepisach

Podatki, wysokość opłacanych składek są często dużym obciążeniem i uniemożliwiają osiągnięcie rentowności, czy zaistnienie na rynku. Często borykają się z tym mali przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają swoją działalność zawodową.

Mały ZUS zmniejsza obciążenia najmniejszych firm, dla których pełna składka na ubezpieczenia społeczne jest za wysoka. Dzięki Małemu ZUS-owi przedsiębiorca płacił niższe składki, proporcjonalne do przychodu.

Z Małego ZUS-u mogły korzystać osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, których roczny przychód nie przekroczył 30-krotności minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w roku poprzednim (za 2019 r. to 67 500). Osoby te mogły płacić obniżone składki na ubezpieczenia społeczne, niezależnie od stażu firmy.

MAŁY ZUS PLUS

1 lutego wejdzie w życie rozszerzenie tego programu. Mały ZUS Plus obejmie osoby, które już korzystają z Małego ZUS-u, ale dodatkowo poszerzy grono osób uprawnionych do obniżenia składek.

Próg przychodu dający prawo do skorzystania z ulgi zostanie podniesiony do 120 tys. zł. Przedsiębiorcy, którzy nie przekroczą tego progu, będą mogli obliczać składki na ubezpieczenia społeczne według preferencyjnej stawki, czyli proporcjonalnie do wysokości dochodu.

Należy też pamiętać o innych zmianach. Aby skorzystać z Małego ZUS-u Plus należy prowadzić działalność co najmniej przez 60 dni w roku ubiegłym, nie można świadczyć usług na rzecz byłego pracodawcy ani rozliczać się na podstawie karty podatkowej. Z nowych przepisów wykluczone są osoby korzystające ze zwolnienia sprzedaży z podatku VAT, a także artyści, czy twórcy.

Szacuje się, że Mały ZUS Plus obejmie nawet 320 tys. przedsiębiorców. Z Małego ZUS-u korzystało ok. 180 tys. przedsiębiorców.

Koszt nowych przepisów dla finansów publicznych to ok. 1,3-1,5 mld zł w kolejnych latach. Tyle pieniędzy ma zostać w kieszeni przedsiębiorców.

MAŁY ZUS PLUS. FORMALNOŚCI

Chęć korzystania z Małego ZUS-u Plus będzie można zgłosić od 1 do 29 lutego 2020. Przedsiębiorcy, którzy korzystali z Małego ZUS-u w 2019 r. i chcą nadal płacić niższe składki muszą złożyć formularz ZUS DRA cz. II lub ZUS RCA cz. II z ustaloną na 2020 r najniższą podstawą wymiaru składek. Dokumenty należy złożyć z kompletem rozliczeniowym za styczeń 2020 r.

W następnych latach przedsiębiorcy będą musieli do końca stycznia zawiadomić o chęć korzystania z ulg.

Osoby, które zaczną spełniać kryteria w trakcie roku będą miały 7-dniowy termin na zgłoszenie się do Małego ZUS-u Plus.

OKRES KORZYSTANIA Z MAŁEGO ZUS-U

Niższe składki można opłacać maksymalnie przez 36 miesięcy w ciągu ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych prowadzenia działalności gospodarczej.

Warto pamiętać, że program nie obniża wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne. Ulga obejmuje tylko ubezpieczenia społeczne.

COMARCH ERP XT POMOŻE UZYSKAĆ INFORMACJĘ O PRZYCHODZIE I DOCHODZIE

Jeśli prowadzisz małą działalność gospodarczą, sprawdź program Comarch ERP XT, który wesprze Cię w wielu obszarach, ułatwi pracę oraz przyspieszy obsługę Twojej firmy.