Co to jest beacon?

Beacon

Beacon to mały nadajnik, który – niczym latarnia morska – nieustannie sygnalizuje swoją obecność. Sygnał ten, odebrany przez dedykowaną aplikację mobilną, pozwala nawiązać bliski kontakt z użytkownikiem telefonu, wykorzystując technologię Bluetooth Smart.

Beacon emituje stały, unikalny sygnał korzystając z energooszczędnej technologii Bluetooth Low Energy. Wykorzystanie BLE sprawia, że urządzenie może wytrzymać na niewielkiej baterii nawet rok, a nowe beacony są w stanie czerpać energię z fal elektromagnetycznych, dzięki czemu nie wymagają wymiany baterii.

Beacon nie łączy się z internetem ani pozostałymi beaconami w danym miejscu. Z urządzenia można odczytać zaledwie kilka parametrów, dopiero odpowiednie aplikacje na urządzeniach pozwalają wykorzystać te dane do dalszych procesów.

Z każdego z takich urządzeń odczytamy Proximity UUID, czyli unikalny identyfikator beacona, cechę Major wykorzystywaną najczęściej do opisywania przynależności beacona do określonej grupy, oraz Minor używaną do grupowania zestawów beaconów. Ponadto możliwe jest odczytanie mocy TX, czyli sygnału RSSI, co umożliwia określenie odległości od beacona. Maksymalny zasięg beaconów to 100 metrów.

Dlaczego powstały beacony? To nowoczesne rozwiązanie ma uczynić proces zakupów łatwiejszym dla każdego z nas. Umożliwiają nowy sposób komunikacji z klientem poprzez urządzenia mobilne. Pozwalają na nowy rodzaj reklamy i dostarczania wartościowych dla klienta informacji. Są sposobem na przeniesienie, znanych z witryn internetowych mechanizmów, przedstawiających spersonalizowane oferty użytkownikom sieci i podobnie jak w środowisku online, pozwalają na monitorowanie i analizę ich zachowań. Czytaj więcej…