Nowa wersja Comarch ERP Optima 2020.1.1

Szanowni Państwo!

Z przyjemnością informujemy, że jest już dostępna nowa wersja Comarch ERP Optima 2020.1.1.

Nowa odsłona systemu Comarch ERP Optima to przede wszystkim nowe formularze deklaracji księgowych oraz dostosowanie do pozostałych zmian w przepisach prawnych. To również nowości, które w dużym stopniu wzbogacają atrakcyjność systemu.

Na szczególną uwagę zasługuje wprowadzenie możliwości przełączenia interfejsu programu na język angielski.

Zmiany w nowej wersji Comarch ERP Optima związane ze zmianami w przepisach:

 • Umożliwiono naliczenie deklaracji: VAT-7(20), VAT-7K(14), VAT-8(10), VAT-9M(9) na nowych formularzach obowiązujących za okres rozliczeniowy od listopada 2019 roku wraz z ich wydrukami oraz eksportem do systemu e-Deklaracje.
 • Wprowadzono możliwość naliczenia miesięcznych deklaracji VAT-7 dla podatników rozliczających się metodą kasową.
 • Dodano możliwość wskazania indywidualnego rachunku podatkowego.
 • Dostosowano plik JPK_FA do nowej struktury JPK_FA (3) opublikowanej przez Ministerstwo Finansów.
 • Od 1 stycznia 2020 r. wystawienie Faktury do Paragonu będzie możliwe wyłącznie jeżeli na paragonie był NIP lub jest to faktura dla osoby fizycznej.
 • Wprowadzono zmiany w naliczaniu zaliczki podatku w miesiącu przekroczenia progu podatkowego zgodnie z zasadami obowiązującymi od 1.01.2020 r.

Nowości Comarch ERP Optima 2020.1.1, które zasługują na szczególną uwagę:

 • Umożliwiono przełączenie interfejsu programu na język angielski.
 • W usłudze Comarch OCR umożliwiono wczytywanie dokumentów z platformy Comarch BI Point za pośrednictwem modułu Obieg Dokumentów.
Informujemy, iż wszystkie programy Comarch ERP wydawane po 30.06.2020 nie będą wspierane na Windows 7.

Nowości i zmiany w wersji 2020.1.1

Księgowość

 1. Rejestry VAT. Deklaracje.
  Umożliwiono naliczenie deklaracji: VAT-7(20), VAT-7K(14), VAT-8(10), VAT‑9M(9) na nowych formularzach obowiązujących za okres rozliczeniowy od listopada/ 4 kwartału 2019 roku wraz z ich wydrukami oraz eksportem do systemu e-Deklaracje.
 2. Rejestry VAT. Deklaracja VAT-7 a metoda kasowa.
  Wprowadzono możliwość naliczenia miesięcznych deklaracji VAT-7 dla podatników, którzy wybiorą kasowe rozliczenie deklaracji VAT w pierwszym roku funkcjonowania działalności.
 3. Księgowość. Indywidualny rachunek podatkowy.
  Z poziomu deklaracji umożliwiono wskazanie indywidualnego rachunku podatkowego wykorzystywanego do wpłat należności podatkowych wynikających z zaliczek i deklaracji PIT, CIT i VAT od 1 stycznia 2020 r.
 4. Księgowość. Uproszczone wynagrodzenia.
  Na podstawie Ustawy z dnia 30 sierpnia 2019 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. 2019 poz. 1835) wprowadzono zmiany w naliczaniu zaliczki podatku w miesiącu przekroczenia drugiego progu podatkowego.
 5. Biuro Rachunkowe.
  Udostępniono możliwość naliczania deklaracji VAT-7(20), VAT-K(14), VAT-8(10) oraz VAT-9M(9), obowiązujących za okres rozliczeniowy od listopada/4 kwartału 2019 wraz z możliwością ich podglądu, zatwierdzania, wydruku, wysyłki do systemu e-Deklaracje, odbioru UPO oraz eksportu do Pulpitu Menadżera.
 6. Biuro Rachunkowe. Wersja anglojęzyczna.
  Wprowadzono możliwość przełączenia interfejsu programu na język angielski.

Płace i Kadry

 1. Aktualizacja wskaźników.
 • przeciętne miesięczne wynagrodzenie
 • minimalna stawka uczniów I roku
 • minimalna stawka uczniów II roku
 • minimalna stawka uczniów III roku
 • młodociany – przyuczenie
 1. Przekroczenie progu podatkowego.
  Wprowadzono zmiany w naliczaniu zaliczki podatku w miesiącu przekroczenia progu podatkowego dla wypłat wypłacanych od 1.01.2020 r.
 2. Indywidualny rachunek podatkowy.
  W związku z wprowadzeniem zmian w przekazywaniu zaliczki podatku do Urzędu Skarbowego od 1.01.2020 r. umożliwiono wskazanie indywidualnego rachunku podatkowego wykorzystywanego do wpłat należności podatkowych wynikających z zaliczek na PIT-4R i PIT-8AR.
 3. Zwolnienie z podatku dochodowego dla osób poniżej 26 lat.
  Wprowadzono automatyczne ustawienie parametru ‚Zwolnienie z PIT dla młodych’ podczas zapisu formularza danych kadrowych pracownika, który na dzień zatrudnienia lub datę bieżącą, jeśli nie wprowadzono informacji o zatrudnieniu nie ukończył 26 lat.

Handel

 1. JPK_FA (3).
  Dostosowano Plik JPK_FA do nowej struktury opublikowanej przez Ministerstwo Finansów – JPK_FA (3),
 2. Faktura Sprzedaży do Paragonu fiskalnego.
  Na podstawie ustawy z dnia 4 lipca 2019 r. nowelizującej ustawę o podatku od towarów i usług (art. 106b ust. 5), wystawienie Faktury Sprzedaży do Paragonu fiskalnego dla sprzedaży dokonanej od 1 stycznia 2020 r. dla podatnika VAT, będzie możliwe tylko kiedy na Paragonie podano NIP.
 3. Mechanizm podzielonej płatności.
  Na Fakturze Pro Forma dodano parametr MPP – podzielona płatność oraz informację o łącznej wartości brutto towarów dodanych na dokument, które na swoich kartotekach mają zaznaczony parametr MPP – podzielona płatność.
 4. InPost – wybór Paczkomatu.
  Optymalizując proces pobierania listy Paczkomatów.
 5. Poczta Polska.
  Umożliwiono wskazanie Urzędu Pocztowego, z którego zostanie nadana przesyłka oraz dodano kolumnę z nazwą usługi pocztowe
 6. Kurier DPD.
  Na liście przewozowym drukowane są Uwagi wpisane na formularzu Zlecenia nadania przesyłki, na zakładce [Ogólne].