ZUS nie taki straszny cz. 1
ZUS nie taki straszny jak się wydaje. Od pewnego czasu Zakład Ubezpieczeń Społecznych przygotowuje ukazujący się raz w miesiącu magazyn informacyjny. W magazynie odnajdą Państwo szereg informacji związanych z aktualnościami, terminami i składkami, rozliczeniami z ZUS, wyjaśnieniami poszczególnych kwestii prawnych czy tez poradami dla nowych przedsiębiorców.
W poprzednich numerach można było poczytać m.in. o:
Programie dofinansowań przedsiębiorstw z ZUS na rzecz poprawy bezpieczeństwa i zdrowia w miejscu pracy.
Program adresowany jest do wszystkich płatników składek, ze szczególnym uwzględnieniem małych i średnich przedsiębiorstw. W programie można uzyskać do 500 000 zł na takie działania jak:
- „Projekty o charakterze doradczym, zorientowane na poprawę zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy, w tym w szczególności na realizację oceny ryzyka zawodowego, wprowadzenie procedur bezpiecznej pracy oraz planowanie i monitorowanie działań prewencyjnych w zakresie bhp. „W tym przypadku dzięki dofinansowaniu będą mogli Państwo m.in.
- przeprowadzić analizę i ocenę bezpieczeństwa maszyn i instalacji,
- wykonać pomiary stężeń i natężeń czynników szkodliwych występujących w miejscy pracy,
- czy też przeprowadzić identyfikację zagrożeń występujących w miejscu pracy.
- „Projekty inwestycyjne, które odnoszą się przede wszystkim do bezpieczeństwa technicznego (rozwoju, modyfikacji i usprawnienia stanu technicznego maszyn, urządzeń oraz systemów i środków ochronnych).” W ramach tego typu dofinasowania będą mogli Państwo zakupić i zainstalować m.in.:
- wszelkiego rodzaju osłony dla stref niebezpiecznych maszyn,
- elementy systemów bezpiecznego sterowania
- kabiny i obudowy chroniące np. przed promieniowaniem optycznym, hałasem, polami elektromagnetycznymi
- urządzenia i elementy wentylacji
- urządzenia służące poprawie bezpieczeństwa pracy na wysokości
- urządzenia służące do ograniczenia obciążenia układu ruchu przy wykonywaniu prac ręcznych związanych z transportem ciężkich materiałów
Dofinansowanie obejmuje także zakup środków ochrony indywidualnej dla pracowników
Oczywiście ZUS przewidział także możliwość połączenia obu projektów i uzyskania dofinansowania. Dzięki temu najpierw mogą Państwo przeprowadzić wszelkie analizy i oceny, zidentyfikować istniejące zagrożenia, a następnie podnieść bezpieczeństwo pracy poprzez zakup odpowiednich środków ochrony.
Bezpłatne szkolenia dla przedsiębiorców
ZUS organizuje dla przedsiębiorców i osób planujących założenie firmy bezpłatne szkolenia odbywające się na terenie całego kraju. Podczas spotkań tematycznych poruszane są takie kwestie jak:
- Obsługa PUE (Platforma Usług Elektronicznych), programu Płatnik i aplikacji ePłatnik
- Wypełnianie i korygowanie dokumentów ubezpieczeniowych i rozliczeniowych
- BHP dla pracodawców i osób kierujących pracownikami (także dla rejestrujących działalność gospodarczą po raz pierwszy)
- Zasady podlegania ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu
- Prawa i obowiązki wynikające z przepisów o ubezpieczeniu społecznym
- Zasady obowiązujące w przypadku zbiegu różnych tytułów ubezpieczenia
ZUS 24/7 – to jednak możliwe
Od pewnego czasu w wybranych lokalizacjach działają tzw. Zusomaty, dzięki którym mogą Państwo załatwić niektóre sprawy niezależnie od godzin otwarcia placówki. W Zusomatach można:
- Złożyć w formie papierowej dokumenty, w tym dokumenty ubezpieczeniowe
- Uzyskać bezpłatny dostęp do platformy PUE
- Uzyskać bezpłatne połączenie z konsultantem Centrum Obsługi Telefonicznej
Outsourcing pracowniczy – jak nie popełnić błędu
Wiele z firm szuka oszczędności, dlatego też od pewnego czasu wzrasta ilość przedsiębiorstw korzystających z outsourcingu pracowniczego. Niestety wiele ofert firm oferujących takie usługi nie spełnia wymogów prawnych, a zawarcie umowy może w późniejszym czasie doprowadzić do problemów finansowych pracodawcy jak i pracowników.
Niestety często zdarza się, że nieuczciwe firmy outsourcingowe przejmują tylko obsługę dokumentacji pracowniczej i płacowej tak jak w przypadku obsługi przez biuro rachunkowe. „Dla przejmowanych pracowników nic się nie zmienia w zakresie dotychczas świadczonej pracy: to samo miejsce pracy, zakład pracy, osoby sprawujące nadzór, warunki zatrudnienia. Firmy outsourcingowe nie przejmują jednocześnie składników majątkowych oraz osobowych poprzedniego przedsiębiorstwa i świadczą jedynie usługi dotyczące obsługi pracowników jako firma zewnętrzna – nie stają się pracodawcami. Oznacza to, że płatnikiem składek nadal pozostaje poprzedni pracodawca.” Tym samym firmy te nie odprowadzają składek na ubezpieczenia zdrowotne pracowników. W tej sytuacji obecny pracodawca jest odpowiedzialny za odprowadzanie składek i w przypadku kontroli z ZUS będzie musiał opłacić zaległe składki wraz z odsetkami.
Warto pamiętać, że w ramach outsourcingu zawierana jest umowa na mocy art. 23 Kodeksu Pracy, wg. Którego aby doszło do przejęcia pracowników muszą zostać spełnione wszystkie warunki:
- „musi nastąpić zmiana pracodawcy i wejście nabywcy w rolę nowego pracodawcy,”
- „płatnikiem składek oraz wynagrodzenia dla pracowników musi zostać podmiot, który przejął pracowników,”
- „podmiot, który przejął pracowników, musi wstąpić w prawa i obowiązki podmiotu przekazującego, będącego do tej pory stroną w stosunkach pracy z pracownikiem”
„Dla pracowników oznacza to zmianę pracodawcy z dotychczasowego na innego – firmę outsourcingową, która staje się tym samym ich jedynym pracodawcą.”
ZACHĘCAMY DO POBRANIA AKTUALNEGO NUMERU ORAZ DO PRZEJRZENIA ARCHIWALNYCH NUMERÓW.
Wpis opracowany na podstawie materiałów zamieszczonych na stronie ZUS.