Początek roku – najczęściej pojawiające się pytania

Szanowny użytkowniku Optimy!

W związku z wzmożoną liczbą zapytań dotyczącą ważnych tematów pojawiających się na przełomie roku, chcemy ułatwić Tobie pracę w tym gorącym okresie. Będziemy udostępniać listy najczęściej pojawiających się pytań wraz z rozwiązaniami. Zachęcamy do obserwowania wątku i skorzystania z przygotowanych pomocy.

Dzisiaj zaczniemy już od obszaru Kadry i Płace!

KADRY I PŁACE

Przypominamy o kończącym się terminie wysyłania deklaracji PIT -11 (31.01.2019 r.). Sprawdź zatem jak prawidłowo naliczyć

W jaki sposób zdefiniować kalendarz na cały rok 2019?  (dni ustawowo wolne) 

Czy można seryjnie wstawić święta w kalendarzach dla wskazanych firm?

Z poziomu modułu Comarch ERP Optima Biuro Rachunkowe można seryjnie wstawić święta we wskazanych firmach. Po zaznaczeniu firm w Operacjach seryjnych w części Płace i Kadry należy wybrać opcję Wstawianie świąt. Użytkownik może zdecydować, czy święta mają być wstawione do wszystkich kalendarzy, czy tylko do kalendarza Standard.

Gdzie w programie dostępna jest deklaracja roczna PIT-4R?

Deklaracja PIT-4R dostępna jest z poziomu Płace i Kadry / Zaliczki na PIT-4R. W oknie ‚Lista zaliczek na PIT-4R’, przy przycisku plusa należy rozwinąć menu dostępnych opcji i wybrać ‘Deklaracja PIT-4R’ w odpowiedniej wersji. Dane do deklaracji zostaną pobrane z zapisanych w bazie raportów pomocniczych PIT-4. Aby kwoty na wydruku były poprawne, muszą być przeliczone i zapisane deklaracje PIT-4 za poszczególne miesiące danego roku. Wydruk PIT-4R jest dostępny z poziomu formularza deklaracji.