Oprogramowanie dla branży spożywczej
Branża spożywcza jest jednym z działów polskiej gospodarki, którego dorobek od kilku już lat generuje duże przychody i dodatnie saldo handlu zagranicznego.
Coraz częściej firmy decydują się na sprzedaż produktów żywnościowych poza granicami naszego kraju, na rynkach zarówno europejskich jak i światowych.
Wymogi prawne w branży spożywczej a oprogramowanie
Ze względu na wpływ na ludzkie zdrowie, jakie mają produkty wytwarzane przez ten sektor, branża podlega licznym regulacjom prawnym określającym standardy jakości.
Nieodzowną pomocą w sprawnym przeprowadzeniu tych procesów stanowi odpowiednie oprogramowanie, które będzie zapewniało dostosowanie się do norm i wymogów prawnych, zautomatyzuje pracę i zniweluje możliwość popełnienia błędów.
Dowiedź się w jaki sposób systemy Comarch ERP i dodatkowe aplikacje pomogą firmom działającym w sektorze spożywczym w rozwoju biznesu.
Jakość, automatyzacja procesów, traceability
Firmy działające w branży spożywczej muszą dbać o dobrą jakość surowców, czy prowadzić badania laboratoryjne nad nowymi recepturami. Kluczowa w procesach produkcji żywności jest precyzyjna identyfikowalność pochodzenia wyrobów i wykorzystania surowców tzw. traceability (możliwość identyfikacji procesu produkcyjnego).
Niezbędnym elementem jest nadzór nad produkcją prowadzony na każdym etapie realizacji, od tworzenia receptur, badań laboratoryjnych aż do wytworzenia finalnego produktu.
Pomocą w sprawnym zarządzaniu tymi procesami jest odpowiednie oprogramowanie, które zautomatyzuje prace i zniweluje możliwość popełnienia błędów.
Obsługa magazynów u producenta żywności
Dla przedsiębiorstw zajmujących się produkcją żywności, bardzo istotna jest ścisła współpraca działu produkcji z gospodarką magazynową. Kluczową rolę odgrywają tu odpowiednie składniki produktu, a następnie odpowiedni wyrób gotowy wydany klientowi – mowa o odpowiednich partiach i datach ważności pobranych składników, a w konsekwencji — wyprodukowanej żywności.
Ważne jest również dostosowanie wyrobów gotowych i sposobów ich pakowania do indywidualnych wymogów kontrahentów sieciowych. Powyższe wymogi to procedury standardowe w większości firm produkcyjnych wytwarzających wyroby z ograniczoną datą przydatności takie jak żywność.
Wdrożenie oprogramowania do obsługi magazynu wysokiego składowania: Comarch WMS zapewnia spójność procesów, możliwość sprawowania bieżącej kontroli stanów i dokumentów magazynowych, zapewnia optymalizację wydania towarów i zapobiega błędom operatorów.
Zachęcamy do obejrzenia nagrania – Produkcja słodyczy z użyciem systemu ERP – Comarch ERP XL w MAJAMI
Zachęcamy również do pobrania kompendium wiedzy przygotowane przez producenta systemu.