BIAŁA LISTA PODATNIKÓW VAT/WRZESIEŃ 2019
1 września 2019 wchodzi w życie nowelizacja polegająca na wprowadzeniu publicznie dostępnej bazy wszystkich podatników VAT. Tak zwana biała lista łączy w jedną bazę trzy dotychczasowe wykazy podatników zarejestrowanych oraz dodatkowe elementy jak numer rachunku bankowego podatnika.
CO TO OZNACZA DLA PRZEDSIĘBIORCY?
Obowiązek weryfikacji kontrahenta z białą listą.
Sankcje – zaczną obowiązywać od 01.01.2020.
- Przekazanie środków powyżej 15 tysięcy zł (lub jej równowartości) na konto bankowe inne, niż wskazane w białej liście, będzie się wiązało z odpowiedzialnością solidarną za zaległości podatkowe kontrahenta (uniknięcie tej sankcji będzie możliwe w przypadku dokonania przelewu z wykorzystaniem tzw. podzielonej płatności).
- Płatność wynikająca z transakcji zawartej pomiędzy przedsiębiorcami na kwotę powyżej 15 tysięcy złotych lub jej równowartość dokonana na rachunek swojego kontrahenta inny, niż ujawniony w bazie, uniemożliwi zaliczenie takiej płatności do kosztów uzyskania przychodów.
- Obu powyższych sankcji można uniknąć, zawiadamiając urząd skarbowy sprzedawcy w ciągu 3 dni od dokonania płatności o jej wpłacie na inne konto niż podane w białej liście.
JAKIE FIRMY ZNAJDUJĄ SIĘ NA BIAŁEJ LIŚCIE?
Przedsiębiorców zarejestrowanych jako podatnicy VAT, w tym podatników zarejestrowanych jako podatnik zwolniony oraz podmioty zagraniczne zarejestrowane dla celów VAT w Polsce.
Przedsiębiorców wykreślonych z urzędu skarbowego albo takich, których naczelnik urzędu skarbowego nie zarejestrował jako podatników VAT.
CO ZAWIERA?
rachunek bankowy
nazwę firmy
imię i nazwisko
REGON
PESEL
numer w KRS
adres siedziby firmy
imiona i nazwiska osób uprawnionych do reprezentowania podmiotu oraz ich NIP bądź PESEL
dane prokurentów lub wspólników
daty rejestracji
podstawę prawną wykreślenia z rejestru bądź przywrócenia do rejestru jako podatnika VAT
REZULTATY ZMIANY
Ułatwienie weryfikacji kontrahenta.
Łatwiejsze pozyskiwanie danych.
Konieczność każdorazowego weryfikowania kontrahentów z białą listą (przy każdej płatności).
CO NA TO COMARCH ERP?
Systemy Comarch ERP, na podstawie zbudowanego konektora z API Ministerstwa Finansów, odczytuje dane bezpośrednio z białej listy. System może automatycznie odczytywać rekordy z bazy Ministerstwa np. przy procesie płatności za fakturę. Z systemem Comarch ERP ta istotna zmiana jest praktycznie nieodczuwalna dla przedsiębiorcy.
NASZE SYSTEMY COMARCH JUŻ SĄ GOTOWE NA ZMIANY!
źródło: Comarch