ZUS nie taki straszny cz. 2
ZUS NIE TAKI STRASZNY JAK SIĘ WYDAJE. OD PEWNEGO CZASU ZAKŁAD UBEZPIECZEŃ SPOŁECZNYCH PRZYGOTOWUJE UKAZUJĄCY SIĘ RAZ W MIESIĄCU MAGAZYN INFORMACYJNY. W MAGAZYNIE ODNAJDĄ PAŃSTWO SZEREG INFORMACJI ZWIĄZANYCH Z AKTUALNOŚCIAMI, TERMINAMI I SKŁADKAMI, ROZLICZENIAMI Z ZUS, WYJAŚNIENIAMI POSZCZEGÓLNYCH KWESTII PRAWNYCH CZY TEZ PORADAMI DLA NOWYCH PRZEDSIĘBIORCÓW.
Prezentujemy Państwu podsumowanie kolejnych numerów, w których można było poczytać o:
Elektroniczne zwolnienia lekarskie (e-ZLA) od 2016 roku – korzyści, ułatwienia i obowiązki.
„Od 1 stycznia przyszłego roku wchodzą w życie przepisy umożliwiające lekarzom wystawianie elektronicznych zwolnień lekarskich. Przedsiębiorcy, którzy mają swój profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS, będą otrzymywać zwolnienia lekarskie wystawione ich ubezpieczonym bezpośrednio na PUE. Dlatego płatnicy, którzy rozliczają składki za więcej niż pięć osób, muszą do końca tego roku założyć profil na PUE.”
Do tej pory pracownik musiał dostarczyć pracodawcy w terminie 7 dni zwolnienie lekarskie, to na pracodawcy spoczywał obowiązek weryfikacji tej daty i ewentualnego obniżenia zasiłku o 25% w przypadku przekroczenia tego terminu. Od 1 stycznia 2016 zwolnienia trafi do urzędu i do pracodawcy automatycznie na jego konto PUE, dzięki czemu ma on możliwość szybszej kontroli poprawności wykorzystania tego dokumentu. Z konta PUE pracodawca będzie mógł także złożyć wniosek o kontrolę prawidłowości wystawienia zwolnienia. „Z uwagi na to, że e-ZLA będą automatycznie przekazywane do sytemu ZUS, to nawet pracodawca, który nie jest płatnikiem zasiłków, nie będzie musiał dostarczać zwolnień do Zakładu. Będzie natomiast musiał przekazać do ZUS wniosek o zasiłek wraz z niezbędną (taką jak dotychczas) dokumentacją. Jednak, co bardzo istotne, jako wniosek o zasiłek będzie traktowane zaświadczenie na druku ZUS Z-3, które było składane także dotychczas i które można przekazać przez PUE.” Dlatego tak ważne jest założenie konta na PUE w szczególności dla pracodawców zatrudniających więcej niż 5 osób. Pracodawcy zatrudniający mniejszą ilość pracowników mogą taki profil założyć dobrowolnie, lecz muszą pamiętać, że w przypadku nie utworzenia konta muszą oni poinformować na piśmie swoich pracowników o obowiązku dostarczania im od 1 stycznia 2016 roku druków e-ZLA.
Do końca 2017 r. lekarzy będzie obowiązywał okres przejściowy, więc obok e-ZLA będą oni mogli wystawić tradycyjne papierowe zwolnienie. W taki przypadku sposób postępowania pracodawcy nie zmieni się: będzie musiał sprawdzić „czy pracownik dostarczył zwolnienie w ciągu 7 dni od otrzymania, a następnie albo wypłacą zasiłek, albo niezwłocznie przekażą zwolnienie do ZUS.”
Całą operację ilustruje poniższy schemat.
Co daje nam konto ZUS PUE w kontekście zwolnień lekarskich?:
• natychmiastowa wiedza o zwolnieniu wystawionym pracownikowi,
• brak konieczności sprawdzania, czy pracownik dostarczył zwolnienie w terminie 7 dni od jego otrzymania,
• możliwość dostępu do zbioru zwolnień pracowników oraz eksportu tych zwolnień do pliku.
Zachęcamy wszytskich do założenia konta już teraz!
ZUS zaprasza na Tydzień Przedsiębiorcy
W dniach 23-27 listopada 2015 roku odbędzie się tegoroczna edycja Tygodnia Przedsiębiorcy pod hasłem „ZUS dla Biznesu”. Podczas tego wydarzenia klienci będą mogli nie tylko uzyskać poradę z zakresu praw i obowiązków, ale uzyskają także informacje o usługach i udogodnieniach jakie oferuje ZUS. Podczas seminariów organizowancych w całym kraju będzie można dowiedzieć się m.in. o:
• obowiązkach i prawach wynikających z prowadzenia działalności gospodarczej,
• jakością danych wykazywanych w dokumentach ubezpieczeniowych oraz jej wpływem na stan rozliczeń konta płatnika składek,
• zasadami wykazywania i rozliczania wypłaconych ubezpieczonym świadczeń
• program Interaktywny Płatnik Plus (IPP),
• dofinansowanie projektów w ramach prewencji wypadkowej,
• usługi doradców ds. ulg i umorzeń,
• elektroniczne zwolnienia lekarskie (e-ZLA).
Akcja będzie prowadzona w oddziałach, inspektoratach i biurach terenowych ZUS na terenie całego kraju. Zachęcamy do śledzenia strony ZUS
e-Wnioski
PUE to Platforma Usług Elektronicznych dla wszystkich klientów ZUS (ubezpieczonych, płatników czy świadczeniobiorców). ZUS PUE to nie tylko dostęp do aktualnych danych związanych z składkami i emeryturami, ale także narzędzie dzięki któremu bez wychodzenia z domu złożymy wnioski. Dostępnych jest 120 wzorów dokumentów umożliwiających załatwienie wielu spraw z zakresu ubezpieczeń, rozliczeń lub świadczeń np.:
- emerytury i renty (ZUS RP-13, ZUS-EER-13, ZUS-Rp 1E, itp.)
- kapitał początkowy (ZUS Kp-1, ZUS-Kp-3)
- koordynacja systemów zabezpieczenia publicznego (US-39, US-3, itp.)
- rozliczenia, zwroty, dochodzenie/zabezpieczanie należności (RD-3, ZUS-EPW-P, ZUS-EZS-P, itp.)
- ubezpieczenia (EWZ-2, ZUS ZZU, itp.)
- układy, umorzenia i odroczenia
- wnioski i zaświadczenia lekarskie (ZAS-7, ZAS-2, itp.)
- zasiłki (ZAS-26, ZAS-34, itp.)
- prewencja i rehabilitacja (ZUS PR-1, ZUS PR-5, itp.)
- pozostałe (US-13, ZUS-PEL, itp.)
Pełen wykaz wniosków dostępny pod na stronach ZUS.
W ostatnich dniach wprowadzono nową funkcjonalność – wysyłanie wniosków w imieniu mocodawcy oraz zmieniono sposoby odbioru korespondencji. O szczegółach przeczytasz tutaj.