Jak Polacy kupują ubrania dziś, a jak będą kupować jutro?
Przyszłość zakupów w branży fashion
Konsumenci szukając informacji o artykułach z kategorii Odzież i Obuwie korzystają często z wielu źródeł. Detaliczny handel stacjonarny pozostanie wciąż najważniejszym kanałem sprzedażowym, częściowo będzie jednak ustępował sprzedaży online.
Kobiety częściej niż mężczyźni dokonują zakupów w Internecie, zwłaszcza bez uprzedniej wizyty w sklepie stacjonarnym. Mężczyźni natomiast preferują zakupy w sklepach stacjonarnych.
Kobiety chętniej kupują artykuły z kategorii Odzież i Obuwie od jednego sprzedawcy, mężczyźni natomiast są mniej lojalni wobec sprzedawców branży modowej.
WIZJA ZAKUPÓW W 2030 ROKU
Konsumenci oczekują oferty cyfrowych usług i płatności jak i bardziej elastycznych procesów Checkout.
WIZJA ZAKUPÓW W PODZIALE NA GRUPY WIEKOWE
Kluczem jest digitalizacja. Oczekiwanie, że sklepy będą zapewniać cyfrowe usługi i formy płatności pojawia się w każdej z grup wiekowych.
ZAINTERESOWANIE SPERSONALIZOWANĄ OFERTĄ O DANE OSOBOWE
Włosi najbardziej otwarci na spersonalizowaną ofertę.
ROLA USŁUG MOBILNYCH PODCZAS ZAKUPÓW
Wysokie zainteresowanie rozwiązaniami in-store we wszystkich badanych krajach.
KORZYSTANIE Z PROGRAMÓW LOJALNOŚCIOWYCH
CZŁONKOSTWO W PROGRAMACH LOJALNOŚCIOWYCH
Niemal 3/4 respondentów jest uczestnikami jakiegoś programu lojalnościowego Największy udział odnotowano w średnich grupach wiekowych.
UDZIAŁ W PROGRAMACH LOJALNOŚCIOWYCH I KANAŁY KOMUNIKACJI
PODSUMOWANIE
Branża retail podlega obecnie dużym przemianom.
Z powodu digitalizacji, rozwoju sprzedaży wielokanałowej, rosnących oczekiwań i wymagań klientów, handel przechodzi proces ogromnych zmian. Zmiany te pojawiły się wraz z rozwojem technologii, a zatem wraz z nowymi możliwościami kontaktu z klientem i budowania relacji z nim. Przeprowadzając niniejsze badanie poznano obecne zachowania i motywacje zakupowe klientów oraz przyszłość handlu detalicznego i oczekiwania klientów branży retail.
ASPEKTY WZROSTU: HANDEL DETALICZNY
Wyniki badań:
- Należy spodziewać się przeniesienia sprzedaży do Internetu; dla branży fashion można jednak założyć, że 56% zakupów będzie wciąż realizowanych w sklepach stacjonarnych. Zwiększy się zakres aktywności cross-channelowych (zakupy w sklepach stacjonarnych/wyszukiwanie online).
- Połowa niemieckich konsumentów będzie w przyszłości dokonywać zakupów przez Internet, podczas gdy we Włoszech i w Polsce będzie to zaledwie 39% i 38%.
- Zarówno kobiety jak i mężczyźni chętniej kupują artykuły z kategorii Moda w sklepach stacjonarnych, przy czym mężczyźni są bardziej sceptycznie nastawieni do zakupów online niż kobiety.
Zalecenia warunkujące wzrost:
- Należy przyjrzeć się doświadczeniom zakupowym klientów oraz usprawnić procesy cross-channelowe.
- Należy skierować ofertę odpowiednich kategorii produktów do młodszych grup wiekowych zarówno za pośrednictwem usług mobilnych, jak i usług online.
- Handel stacjonarny i handel internetowy to dwa ważne kanały sprzedaży (młodsi klienci chętniej kupują przez Internet; starsi zazwyczaj w sklepach stacjonarnych, ale przed zakupem korzystają z dobrodziejstw Internetu).
- Należy zachęcać klientów spersonalizowanymi ofertami.
- Należy korzystać z usług elektronicznych podczas komunikacji (tzn. obsługa, indywidualizacja, oszczędności).
ASPEKTY WZROSTU: LOJALNOŚĆ KLIENTA
Wyniki badań:
- Lojalność wobec konkretnego sprzedawcy detalicznego waha się w zależności od kraju pochodzenia respondentów – w Polsce wynosi aż 64%, a w Wielkiej Brytanii zaledwie 34%
- Kobiety wykazują większą lojalność wobec sprzedawców detalicznych kategorii fashion niż mężczyźni
- Niezależnie od płci i wielu respondentów ważnym czynnikiem kształtującym lojalność klienta w handlu stacjonarnym jest możliwość przymierzenia i zakupu artykułu na miejscu
- Możliwość zwrotu towaru i zakupów o każdej porze dnia i nocy to dwa najważniejsze aspekty brane pod uwagę w handlu online,przy czym różnice pomiędzy poszczególnymi krajami są znaczne.
Zalecenia warunkujące wzrost:
- Pozytywne doświadczenia zakupowe stanowią podstawę potencjału wzrostu w budowaniu lojalności klientów.
- Najważniejsze są potrzeby klientów. Indywidualnie dostosowane oferty budują lojalność zarówno w przypadku zakupów internetowych,jak również zakupów w sklepach stacjonarnych.
- Należy oferować korzyści finansowe w celu pozyskania klientów do programu lojalnościowego.
- Trzeba zadbać o przejrzystość w komunikacji z uczestnikami programu:przejrzystość stanowi nieodzowny element podczas rejestracji danych osobowych.